Δράσεις ΠΜΣ «ΔΙΕΘΝΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗ-ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΡΙΣΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ», Μάνδρα Αττικής, 1 Φεβρουάριος 2018

Το ΠΜΣ «Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας» -υπό την αιγίδα της Ιατρικής Σχολής-υλοποίησε από τις αρχές Φεβρουαρίου 2018 μία σειρά δράσεων ψυχοκοινωνικής υποστήριξης για τους κάτοικους της Μάνδρας και της ευρύτερης περιοχής. Συγκεκριμένα, σε συνεργασία με τον Δήμο Μάνδρας-Ειδυλλίας Αττικής προέβη στην σύσταση Συναντησιακής Ομάδας Ψυχολογικής Στήριξης (Encounter Group – Psychological Support) για τους πληγέντες, η οποία λειτούργησε από την 1η Φεβρουαρίου 2018. Σκοπός της Ομάδας ήταν η παροχή  υπηρεσιών ψυχολογικής στήριξης και ενδυνάμωσης. Η ομάδα ήταν κλειστού τύπου και τήρησε τις αρχές εχεμύθειας και δεοντολογίας που επιτάσσει ο κλάδος. Στεγάστηκε στους χώρους του Δημαρχείου Μάνδρας και λειτούργησε κάθε Πέμπτη απόγευμα από τις  5.00 μμ. έως τις 7.00 μμ. Συντονίστρια της επιστημονικής  αυτής δράσης και διευκολύντρια της εν λόγω Ομάδας ήταν η Δρ. Άννα Πολεμικού (Νευροψυχολόγος – Ψυχοθεραπεύτρια, Επ. Συνεργάτις του ΠΜΣ «Διεθνής Ιατρική – Διαχείριση Κρίσεων Υγείας). Υποστηρίχθηκε επιστημονικά από  τους δευτεροετείς φοιτητές  του ΠΜΣ κο Ηλία Μανωλάκη (Παθολόγο) και  κα Εύη Ηρακλέους (Στρατιωτική Ψυχολόγο).